Halloween

25. října 2012 v 10:51 | Marionette |  Denník
Těšíte se už na Halloween ? ^^ Já jo, půjdu na hru od Shakespeara :)Co to vlastně je Halloween?
Je to anglosaský, tedy britský, svátek, který se pravidelně slaví 31, poslední noc keltského roku, začínající západem slunce 31.října a trvající do východu slunce 1.listopadu. Jedná se o noc, kdy předěl mezi světem živých a královstvím neživích je nejmenší. Je to nejmagičtější noc v roce. Je tradicí, že se děti oblékají do strašidelných kostýmů (upír, zombie, Frankeistein), chodí po ulicích a navštěvují domy s říkadlem Koledu, nebo vám něco provedu (Trick or treat) a koledují o sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglických zemích, hlavně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu a jiných anglických zemí....
Halloween vznikl z předkřesťanského keltského svátku Samhain, což znamená "Konec léta". Název vznikl zkrácením anglického ➞All-Hallows-eve", tedy "Předvečer Všech svatých", který se slavil také v Harrym Potterovi.
Tento svátek symboluzují především vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, (, kterým se údajně říká "Jack-o'-lantern") Tato světla měla vítat zemřelé předky a zároveň sloužit jako ochrana proti zlomyslným duchům. Jako zdroj světla byly používány hořící kousky uhlí, později se do dýně usazovala svíčka.
Všechno to s dýní začalo v době, kdy evropští osadníci (hlavně Irové) přijeli do Ameriky. Zde objevili praktickou věc: zde rostoucí v Evropě neznámé dýně jsou větší a lepe se hodí k vyřezávání než řepa používaná na starém kontinentě. Halloween tak nabral "druhý dech" a od 19. století je slaven dokonce ještě více než dříve.No a dalším znakem jsou samozřejmě také čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Typickými barvami jsou černá a oranžová. V České republice si sice některé rodinky zdobí dům dýněmi, ale do Halloweenu se moc nezapojují.

Vivat Dušičky!!
Dušičky se u nás v ČR slaví více než Halloween.
Ano i Halloween se u nás usadil, ale křesťané vyznávají spíše dušičky, tj. vzpomínka na všechny věrné zemřelé a slaví se 2.listopadu. Křesťané se však scházejí už v neděli před tímto svátkem aby si vzpomněli na své blízké zesnulé osoby. Zapalují svíce na hrobech a přináší květiny s věnci, kterými zdobí hroby. To už je doba velmi sychravá a uschlé listí ze stromů se povaluje všude. Proto je tento svátek slaven v listopadu. Ale je to krásný pohledn na ten rozsvícený hřbitov, plný lidí, kteří nepřišli dělat nic jiného než jen vzpomínat.. vzpomínat na lidi, které měli rády, a kteří tu s námi už dávno nejsou.., vzpomínat na vše dobré, co jsme s nimi prožili...
A co vy?Slavíte Halloween?? Tak si ho kráásně užijte !! :-)

A pár strašidelných obrázků....
http://halloween-page.unas.cz/dyne2.jpg
http://halloween-page.unas.cz/halloween_net.gif
http://halloween-page.unas.cz/hh_5.gif
http://halloween-page.unas.cz/hh_9.gif
http://halloween-page.unas.cz/hall_52.gif
http://halloween-page.unas.cz/hall_54.gif
http://halloween-page.unas.cz/hall_114.gif
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Warbler Warbler | Web | 25. října 2012 v 11:02 | Reagovat

Já se vždycky šíleně na Halloween těšila a teď se spíš těším na Vánoce, ale určitě bude Halloween zase super.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.