Starý článek - Zlatá bula sicilská

8. prosince 2012 v 18:34 | marťanky |  Něco z historie
ZLATÁ BULA SICILSKÁ
Jak všichni my, pěčliví žáci O:-), víme z dějepisu 26. září 1212 byla do rukou Přemysla Otakara I. vydána Zlatá bula sicilská.
Od tohoto data uplynulo již 800 let a mě strašně zajímalo, proč se neslaví její vydání stejně jako Den české státnosti. Tak jsem se rozhodla najít její znění a shrnout je zde pro ty, co neví o čem je konkrétně řeč (mezi ty jsem patřila i já) .
Obsahuje zproštění povinností vůči Svaté říši římské a o vnitřní nezávislosti české země.
O zlaté bule sicilské se učíme jako o 1.přiznání české dědičné královské hodnosti, ale skutečnost je trochu jiná.. Pasáž o dědicích zmiňuje už privilegium z roku 1158 pro krále Vladislava II. Zlatá bula sicilská slibovala nezávislost čs. státu a zároveň jeho začleněním do Sv.říše římské nabízela českým panovníkům- jako říšským knížatům možnost zahraniční politiky. Význam listin se ještě zvýšil v 19. století, kdy údajně sloužila jako důkaz o historickém právu Čechů na vlastní státnost. Zde je citace slov historika pana dr. Vlastimila Vondrušky:
"Bula znamená samostatnost a nezávislost naší země. Umožnuje nám pohybovat se v evropském prostoru, ale abychom byli suverénní. Přijde mi, že tím, že ji neslavíme, se jaksi bojíme říct, že Češi v minulosti byli silný nezávislý hrdý národ, který měl své tradice. Že jsme byli ochotní prolévat krev, abychom je udrželi. A teď najednou přijímáme tradice nové. Zlatá bula sicilská je o tom, že hájíme své národní zájmy. Hájíme je proti všem a naprosto nesmiřitelně, ale současně se podílíme na evropském dění."
Tak co myslíte?? Měli bychom ji oslavit tak, jako všechny vjímečné svátky?? Měli bychom ukázat, že jsme stále silný, hrdý a samostatný národ, jako byli naši předci??

Výstava listin v Národním archivu
Dne 27. září 2012 jsem se byly podívat na výstavě Zlaté buly sicilské v Národním archivu na Chodovci. Před archivem byla až "překvapivě" velká fronta (i když na Eiffelovu věž to nemá) :-).
Byly jsme udiveny počtem lidí zajímajících se o historii a konkrétně o Zlatou bulu sicilskou.
Osvěžení z dějepisu- Zlatá bula sicilská nemá kupodivu nic společného s očními bulvami!!
Čekalo nás čtyřhodinové čekání na vstup do archivu a pak ještě čtvrt hodiny na vstup do komůrky s uloženými dokumenty.
Popravdě řečeno, byly jsme trochu zklamané touto výstavou, neboť jsme očekávaly něco významově zajímavého. Jediný poznatek nakonec byl jen ten, že jsme viděly ony vzácné listiny s pečetí krále Fridricha II. Také bychom rády přivítaly, kdybychom měly na prohlídku listin více času ne jen 5 minut, ale vzhledem k čekajícím návštěvníkům to chápeme.. ;-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Rézi Rézi | Web | 9. prosince 2012 v 15:20 | Reagovat

Velké privigelium je jistě důležité, ale zase přímo ustanovit svátek na tento den by se mi zdálo zbytečné, protože v českých dějiných je plno jiných a pro dnešní dobu i důležitějších událostí, které se také neslaví, ale myslím, že nám je některá media připomínají, což je dobře. Znění buly jsem četla už dávno, takže o ní vím pouze pár základních informací, takže možná kdybych se zajímalo o toto období, tak bych reagovala jinak. Ale já mám přeci jenom radši moderní dějiny nebo husitské období, takže přemyslovské Čechy jdou trochu mimo mě :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.