Březen 2013

Jak udělat karamel

11. března 2013 v 15:23 | marťanky |  Jak na to...

Jak si doma můžete udělat karamel

1] Suroviny a potřeby
1a) cukr krupice -přibližně 0,5kg
1b) vařící vodu -přibližně 12 dkg
1c) Hera či jiný tuk. Máslo nedoporučuji. (10 - 15 dkg)
1d) bílý talíř
1e) dlouhá vařečka

2] Cukr nasypejte do hrnce, ne kastrolu --> tzn. do vyššího. Cukru můžete přidat i ubrat podle vaší chuti - pokud uberete, očekávejte, že příprava bude náročnější, protože se všechno bude dělat hrozně rychle.
Hrnec poté dejte na sporák, nastavte střední teplotu a stále míchejte. Stačí pomalu, ale pečlivě až ode dna. Postupně začne cukr hrudkovatět a žloutnout v tom případě nepřidávejte teplotu a buďte trpěliví, i když vám to zabere 10-15 minut spojených s docela fyzickou dřinou.
3] Cukr je rozpuštěný (tekutý) a je v něm velké množství hrudek. Teplotu zeslabte na minimum a tlučte vařečkou do hrudek ve snaze je rozmělnit. OPATRNĚ, cukr má teplotu 150°C!
spousta hrudek, takže slabší plamen, ať je více času na rozpuštění

Pokud začne směs tuhnout, znamená to, že plamen je příliš slabý. Pokud nastane tato situace, Váš pomocník nebo, pokud máte třetí ruku, přivedete vodu k varu a jak se cukrkandl rozpouští, stále víc hnědne
My potřebujeme získat zlatohnědou barvu, ne tmavší. Vařečkou udělejte pramínek na bílý talíř a zkontrolujte stav (i ochutnejte, opatrně pálí!). Tuto kontrolu provádějte nejdéle po 1 minutě. Ze začátku chutná karamel jako lízátko, pak jako karamel a pokud je už moc, tak je hořký a zralý na vyhození.
Pokud se začne z vaší směsi vznášet bílý kouř, je už většinou pozdě a karamel je spálený.
Až uznáte, že barva i chuť je podle Vašich představ (tady platí: lepší vrabec v hrsti než holub...) odstavte hrnec z plotny. I za předpokladu, že hmota obsahuje hrudky (pocit: to se nedá nic dělat).

4] Jen pro upřesnění a zvýšení šance na úspěch... když si myslíte řeknete, že tahle barva je v pořádku sundejte hrnec z plotny a zkuste ho nechat ještě chvíli dojít. Pokud jste ho sundali včas, máte klidně 2-5 min než začne tuhnout a hrudky mají pořád čas se rozpustit. Mezitím však pořád kontrolujte barvu, pokud by byl hrnec hodně rozpálený, může se i bez plotny spálit. (Jakmile byste měli pocit, že karamel začal tuhnout ještě ho na pár vteřin vraťte na plotnu.) Řekněme, že tímhle se snížíla teplota o cca 30°C a reakce na vodu bude o něco málo méně bouřlivá.
Důležité:nalejte do toho panáka horké vody, vše bublá a voda se rychle vypaří, směs dostzhoustne, pokud by to bylo husté už tak, že jsou z toho hustá povidla, hned přilejte další horkou vodu, reakce bude podobná, ale odpaření proběhne pomaleji. Pokud byste nepřidali druhou část vody mohlo by dojít k tomu, že vinou rychlého chlazení a v podstatě bez obsahu vody v hmotě by směs byla naprosto tuhá. Dál už to bude na pohodu, voda se bude odpařovat tak pomalu, že máte vždycky dost času na přidání.

Pokud byste tuto směs nechali v tomhle stavu, tak po vychladnutí je tvrdá jako kámen. Proto svojí třetí rukou opatrně, po kouskách přilijte vodu... přilijte většího panáka HORKÉ vody a míchejte. Směs začne neuvěřitelně pěnit, bublat, zlobit se a voda se velmi rychle odpařuje. Teď oceníte výběr dlouhé vařečky. Až se směs uklidní (ne úplně!), přilijte stejné množství vody. Reakce stejná, ale méně bouřlivá.


Tato směs již nemá 150°C, ale stále má více než 100°C! Opět vyzkoušejte na talířku, jestli je po vychladnutí již tekutá jako marmeláda. Případně přilijte horkou vodu atd. Nutné je stále směs míchat.
Po dosažení podobnosti husté marmelády přidejte tuk, teplota hmoty je pořád horká, nečekejte, až bude vychladlá, tuk by se špatně zapracoval, raději do teplejšího... cca 15 - 20dkg. Nejlepší je Hera. U másla riskujete sraženinu mléčné bílkoviny. Směs se míchá až do teploty cca 50°C a průběžně kontroluje její konzistence. Pokud houstne více než chceme přilévá se horká voda. Dobré je hmotu promíchat třeba každých 10 minut až do vychladnutí, aby tuk nevystoupil napovrch.

Hera se krásně rozpouští
Hustota při 50°C má být omáčková. (po vychlazení v lednici bude hustá).
Šup s tím do skleničky. Tato směs Vám vydrží velmi dlouho, dokud ji nepoužijete na medovník, poháry a cokoliv jiného.

nastává čas kontroly barvy, vždy se vyplatí ochutnat a zkontrolovat barvu!

A úklid? Jak, když hrnec vypadá jako po nájezdu Vikingů?? Smějící seNevinnýAle je to jen cukr, stačí teplá voda a během hodiny se sám umyje.Mrkající

Můj výsledek: Zkoučela jsem tento recept a napoprvé se mi povedlo to, před čím mě varovali- v obavě, aby jsem to nepřepálila mi směs ztuhla a měli jsme doma kámen.. S vyplazeným jazykem No, alespoň máme pochoutku pro hosty NevinnýÚžasný
Určitě to zkuste, jen doporučuji dodržovat recept a poté jej, pokud možno, rychle zkonzumovat- dobré pro rodiny s HOOODNĚ dětmi, jako je ta naše Smějící se

Ukradla jsem od Půjčila jsem si od zdroje: http://knedlik.pise.cz/3-jak-na-karamel-z-cukru-aktualizovano.html Víceméně zkopírováno, to se nedalo udělat vlastnmi slovy, na to je to moc dobře napsáno..Usmívající se

NevinnýVáš šílený andělNevinný