Září 2013

Recept na extra dobré mojito-i pro děti ;-)

19. září 2013 v 19:38 | anne_marťanka |  Jak na to...

Touha dostat do nápoje pocit letní zahrady či ovocného sadu, aby si pochutnaly i děti. Tak spatřil světlo světa osvěžující nealkoholický drink, který můžete dopřát i větším dětem, aby pro ně konec prázdnin neměl tak hořkou pachuť. Zatoužíte-li po alkoholické verzi, jednoduše si pro sebe přidáte bílý rum. Čerstvou mátu máte možná za oknem nebo pro ni zaběhnete do obchodu :)

Příprava ovocného mojita

Suroviny: 1 limetka, pár snítek máty (do 1 drinku počítejte s cca 8 lístky), 2 lžičky hnědého nerafinovaného cukru a 20 cl kvalitního silného ovocného čaje. Pro alkoholickou verzi přidejte cca 4 cl bílého rumu; a nebo si pro sebe připravte kubánskou klasiku a místo čajem dolijte drink sodou.
Silný ovocný čaj si připravte dopředu, měl by být studený. Barmanka Mária Semančíková prozradila, že v Two Steps baru hotelu Kempinski se jim do mojita chuťově nejvíce osvědčil čaj Grannys garden s kouskami malin, borůvek, švestek, jablek a rebarbory.
Do sklenice vložte půlku limetky pokrájenou na čtvrtinky a přidejte dvě lžičky hnědého třtinového cukru. Vše rozmačkejte macerovací paličkou (tzv. muddlerem), případně alespoň paličkou od běžného hmoždíře, aby se z limetky uvolnila šťáva i silice.
Pak do sklenice přidejte snítku máty, přisypte ledovou tříšť, dolijte sklenici ovocným čajem a opatrně promíchejte. Lze dosypat ledovou tříští, což je na Vás. Každopádně sklenici ozdobte snítkou máty a plátkem limetky. A můžete podávat Mrkající

+ Moje vyzkoušená verze:

Protože je hnědý cukr dražší než normální a já nechtěla vyhazovat peníze, zkusila jsem to s normálním a přidala jsem navíc k mátě ještě aloe vera lístky (jako na ozdobu)..
Jako experiment to bylo dobré, mně osobně to chutnalo, ale třeba sestra říkala, že by dala přednost něčemu jinému.
Můžete zkusit experimentovat, je možné do mojita použít i bazalku, kdo by měl zájem, granátovník.. ten už nic moc, ale za pokus stojí a nebo lístky, které by aromaticky a chuťově doplnovaly mátu. :)
jinak stačí normální cukr i když je pravda, že mají víceméně jinou chuť, ale to se ve výsledku ztratí :)mojito

Už jste ochutnali bubble tea?

18. září 2013 v 15:48 | anne_marťanka |  Jak na to...

Už jste ochutnali bubble tea? Ne? Tak tady je RECEPT MrkajícíKdyž si to přeložíme doslova, bubble tea je bublinkový čaj, nápoj, který vznikl na Taiwanu asi v 2. polovině 20. století. Za tu dobu si získal příznivce po celém světě. Základem je pravý, zelený nebo černý čaj (žádný z pytlíku!), čerstvě uvařený, který se dochutí ovocnou nebo mléčnou složkou.

Výhodou je, že se může podávat studený i teplý, a proto má má své příznivce celoročně. Co výjimečného se ale do bubble tea přidává a možná jsi o tom ani nikdy neslyšela, jsou tapiokové perly - žvýkací kuličky, které se získávají z kořene rostliny Yuca a jsou na 100% přírodní. Na tobě pak je, zda si do tvého bubble tea necháš dát ještě ochucené praskací kuličky (kuličky, které po nasátí do pusy prasknou a vyteče z nich lahodný ovocný sirup), nebo ochucené želé.

Pro bubble tea je typické, že se podává se širokým barevným brčkem, kterým tapioky můžeš nasávat, a také v průhledném uzavřeném kelímku. Přestože popis zní jednoduše, příprava pravého bubble tea je poměrně náročná a drží se přísných původních postupů.

Ve městech jako Praha, Plzeň a České Budějovice můžeš najít oficiální Bubbleology laboratoře (obchody s bubble tea, situované do laboratoří), kde ti namíchají bubble tea přesně podle tvého přání. Dále si můžeš bubble tea nechat namíchat například v obchodech TEA&GO nebo také v různých pouličních stáncích na rušných ulicích tvého města.

Jestli máš ale zrovna volno, prázdniny nebo se ti stručně nikam nechce a máš chuť tvořit, co takhle zkusit si umíchat napodobeninu bubble tea doma? Není to těžké, chce to jen cvik ;-)
Na Youtube existuje spousta návodů, jak na to, takže pokud jsi zběhlá v angličtině, jen do toho.

Nabízí se samozřejmě otázka, kde sehnat tapioky, protože v obyčejných obchodních řetězcích je většinou neseženeš. Většinou je mají právě v těch nejvíce zapadlých malých obchůdkách v ulici, o které jsi ani nevěděla, že v tvém městě je. V diskuzích na internetu dává mnoho lidí tipy na konkrétní jména obchodů, takže to vyzkoušej nejdřív tam.

Druhá možnost je objednat tapioky přes internet (například www.obchod.bubbletea-formosa.cz, www.bubbleteabros.cz). Nevyjdou tě draho, většinou je seženeš do 60 korun za celkem obsáhlé balení. Dej na ně ale pozor! Před požitím je musíš uvařit, návod jistě najdeš na balení.

Recept na mléčný bubble tea:
Potřeby

- vychlazený zelený čaj
- plnotučné mléko
- uvařené tapioky
- med/cukr
- voda

Postup
Poměr čaje a mléka by měl být 1:1, smíchej proto stejné množství (nejlépe protřep v koktejlovém šejkru). Poté přidej libovolné množství tapioků a promíchej ještě jednou. Pokud jsi udělala čaj hodně silný, přilij trochu studené vody. Na konec dolaď chuť medem nebo cukrem a je hotovo :-)Dobrou chuť!
Váš šílený andělNevinný


původní zdroj:

Slovník astronomie_pojmy

18. září 2013 v 15:35 | anne_marťanka |  Jak na to...
Jen málokdo z nás, kteří se začnou zabývat vesmírem a tématy, kteří s ním souvisí tuší, co spousta pojmů znamená.
Já mezi tyto nadšence patřím také a proto jsem si potřebovala najít zdroje, které mi zmenší mé mezery ve vzdělání.

Slovník astronomických pojmů

Barevná linka

Nebeská sféra

Je to pomyslná sféra nekonečného poloměru, v jejímž středu je Země, na kterou promítáme polohu nebeských těles, takže to vypadá, jako by všechna tato tělesa byla ve stejné vzdálenosti od Země. Jednou z vlastností sféry je její každodenní zdánlivé otáčení od východu k západu v důsledku otáčení Země okolo vlastní osy. Zdá se, že se nebeská sféra otáčí okolo světových pólů, jakoby okolo prodloužené vlastní osy Země. Zemská osa směřuje k oběma světovým pólům. I když se zdá, že poloha světových pólů je neměnná, ve skutečnosti se mírně posouvají v důsledku precese. Nebeská sféra je rozdělena na dvě polokoule světovým rovníkem, který je stejně vzdálen od obou pólů.Rektascenze je ekvivalentní zeměpisné délce a je také prodloužením zemského systému. Nulová rektascenze se odvozuje od zdánlivého pohybu Slunce po obloze. Tento pohyb je ve skutečnosti výsledkem oběhu Země okolo Slunce a dráha, opsaná Sluncem na nebeské sféře, nazývaná ekliptika, definuje rovinu oběžnou dráhy Země. Ekliptika se nekryje se světovým rovníkem, protože zemská osa je skloněna pod úhlem asi 23,5°.
Slunce je vždy půl roku na severní a půl roku na jižní polokouli. Ekliptika dvakrát za rok v okamžiku rovnodennosti protíná světový rovník. O jarní rovnodennosti protíná ekliptika zemský rovník směrem k severní polokouli. Tento průsečík byl zvolen jako bod nula rektascenze. Měří se od tohoto bodu proti směru denního otáčení oblohy. Na rozdíl od zeměpisné délky se neudává v úhlových jednotkách, ale v jednotkách času.

Světový rovník

Průsečnice roviny zemského rovníku s nebeskou sférou.

Světový pól (severní, jižní)

Pojmem světové póly označujeme body na nebeské sféře, jejichž úhlová vzdálenost je 90° od světového rovníku.

Rektascenze

Rektascenze (zkratka RA) je úhel, který svírá rovina procházející světovými póly a nebeským tělesem s rovinou procházející světovými póly a jarním bodem. Rektascenze se obvykle vyjadřuje v hodinách, minutách a sekundách, i když je možno ji vyjádřit také jako úhel. Jedna hodina odpovídá úhlu 15°.

Deklinace

Deklinace (zkratka dec.) je úhlová vzdálenost tělesa severně nebo jižně od světového rovníku. Je kladná směrem k severnímu světovému pólu a záporná k jižnímu světovému pólu.

Ekliptika

Ekliptika je zdánlivá roční dráha Slunce pohybujícího se na pozadí hvězd. Protíná světový rovník v jarním a podzimním bodě. Ve skutečnosti se jedná o průmět oběžné dráhy Země na nebeskou sféru. Protože zemská osa je skloněná, svírá ekliptika se světovým rovníkem asi 23,5°. Toto číslo je známé pod názvem sklon ekliptiky. Póly ekliptiky jsou 90° od ekliptiky a leží v souhvězdí Draka a Mečouna.

Pozn.
Sklon ekliptiky je úhel mezi rovinou ekliptiky a rovinou světového rovníku. Může být také definován jako úhel mezi osou rotace planety a pólem její oběžné dráhy. Sklon ekliptiky je nyní asi 23°26' a každý rok se zmenšuje o 0,47'. Tento úhel se začne zase zvětšovat za 1500 let. Tyto změny se odehrávají v intervalu 21°55' do 28°18' s periodou 40000et. Sklon ekliptiky je příčinou ročních období. Představuje největší úhlovou vzdálenost bodu, do kterého se Slunce může dostat severně a jižně od rovníku.

Rovnodennost

Okamžik, v kterém Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu prochází průsečíkem světového rovníku s ekliptikou. Jarní rovnodennost nastává přibližně 21. března, podzimní rovnodennost 23. září.

Roční období

Jedná se o jedno z určitého počtu období, tvořících cyklus změn podmínek na povrchu planety nebo měsíce (průměrná teplota a "podnebí") souběžně s tím, jak se v důsledku sklony osy rotace vystavují jednotlivé části povrchu slunečnímu světlu po dobu jednoho oběhu okolo Slunce. Roční období na Zemi jsou dána různými polohami Slunce vzhledem k ekliptice. Na severní polokouli se za první jarní den považuje jarní rovnodennost (21. březen) a léto začíná letním slunovratem (21. červen). Podzim trvá od podzimní rovnodennosti (23. září) do zimního slunovratu (22. prosinec). Zima trvá od zimního slunovratu do jarní rovnodennosti. Jaro na severní polokouli odpovídá podzimu na jižní polokouli, léto zimě, podzim jaru a zima létu.
Roční období na Zemi

Pohyb planet po obloze


Přímý pohyb

Jedná se o pravidelný pohyb těles sluneční soustavy směrem od západu k východu, který pozorujeme ze Země na pozadí hvězd.

Retrográdní pohyb

Tímto pojmem označujeme dočasný zpětný pohyb vnější planety nebo asteroidu, opsaný na nebeské sféře směrem od východu k západu v situaci, kdy Země toto těleso dohoní a předběhne. Toto obrácení se nazývá retrográdní smyčka. Body, ve kterých planeta zdánlivě obrací směr pohybu, se nazývají stacionární body (na obrázku to jsou body č. 4 a 6).

Stacionární bod

Bod, ve kterém se zdánlivě zastavil pohyb planety.
Retrográdní pohyb
Na následujícím obrázku je znázorněna změna polohy planety Mars na hvězdné obloze na začátku roku 1995. Planeta vytvořila na rozhraní souhvězdí Lva a Raka smyčku (čárkovaně je vyznačena ekliptika).

Pohyb Marsu v roce 1995

Zvířetníkové souhvězdí


Jedná se o souhvězdí, která se nacházejí na nebeské sféře v pásu, který sahá asi 8° na obě strany ekliptiky, na jehož pozadí se pohybuje Slunce, Měsíc a planety (s vyjímkou Pluta). Jednotlivá souhvězdí jsou označována znameními zvířetníku, která však neodpovídají přesně polohám souhvězdí (jež jsou různě rozsáhlá), ale vztahují se vždy na úseky ekliptikálních délek po 30°, jež vycházejí od jarního bodu. V důsledku precese se již znamení nekryjí se stejnojmenými souhvězdími. Ekliptika také prochází souhvězdím Hadonoše, což není znamení zvířetníku.
Zvířetníkové souhvězdí
Doufám, že se vám tato "přehlídka" různých astronomických pojmů líbila a že popřípadě ty z vás, kteří o to předtím neměli zájem snad zaume Mrkající
Mějte se krásně!
Váš šílený andělNevinný

Něco krásného končí, něco začíná..

17. září 2013 v 20:20 | anne_marťanka

Nový začátek s čistým štítem?

Od 2. září 2013 jsem oficiálně gymnazistka nebo-li žákyně gymnázia Botičská. Úžasný
V ČR šlo společně se mnou na střední hodně lidí, kteří šťastně udělali přijímačky a mohou jít dál ve svém životě.
Dá se říct, že první krok ke své budoucnosti jsme již udělali, další je již na nás...Mrkající
Stejně je to úžasná příležitost změnit se!
Žádní kluci, kteří by si z vás dělali srandu, že jste se v páté třídě promenádovala po škole v..*radši neříkat*, holky, které by vás pomlouvaly ze závisti, učitelé na vás vysazení kvůli tomu, že jste je kdysi pomlouvali a k nim se to dostalo..
To vše jsem nechala za sebou a začínám

ZNOVU!!!!!

Nový začátek

Nový začátek


Tak se těšte!MrkajícíÚžasný
Váš šílený andělNevinný

111. výročí školy Kladská

17. září 2013 v 16:23 | anne_marťanka |  Zajímavosti a názory

11. výročí školy Kladská

ZŠ Kladská s rozšířenou výukou jazyků, tak zní celý název této školy. Byla založena roku 1902 a v červenci 1903 proběhla kolaudace. 27. Září 1903 farář Msgn. Ferdinand Lehner vysvětil školní kapli sv. Prokopa.

Dle školní kroniky pravil mezi jiným: "Dobré vychování jest nejlepší a nejjistější poklad a nejkrásnější dědictví, jaké můžeme milým dětem odkázati. Musíme přiznati, že zdejší budovy školní jsou pravé paláce, na nejkrásnějších místech v obci stavěné a ze všech nejkrásnější je škola tato, která vévodí jako mocný hrad - v němž chováme nejcennější své poklady, děti - jakoby volala i do dálného okolí: Pohleďte sem, sousedé, jak my vychováváme své dítky! Škola ta zůstane příštím generacím pomníkem, který hlásati bude, že počátkem XX. Století vládli v obci zdější lidé osvícení, jimž - celému zastupitelstvu i všem ostatním činitelům - patří naše díky. "
Škola byla povolena vynesením c.k. zemské školní rady ze dne 13. Srpna 1903 č. 33197 z. š. r.
Zápis žactva byl vykonán 13. - 15. Září 1903 a bylo zapsáno 239 žáků. Školní rok byl zahájen dne 16.9.1903. Řídícím učitelem/ředitelem byl jmenován František Pavlík.

Tak je psáno ve školní kronice v úplně prvním zápisu kroniky, které jsou volně přístupné na internetových stránkách školy. Škola přežila 1.světovou válku
"Počali a ukončili jsme za veliké světové války. Když 26. července 1914 válka vypukla, zdálo se, že jí bude ohroženo pravidelné vyučování mládeže snad ve všech školách. Ale nade všemi nesnázemi šťastně zvítězil názor, že je svrchovaně žádoucno, aby právě v době války dělo se vyučování nerušeně. Jakkoli válka citelně dotkla se vinohradského školství zabráním dvou velkých škol Na Smetance a v Perunově ulici pro nemocnici, přece jen škola naše byla tak šťastna, že vyučování jen nepatrně došlo újmy."

A zajímavá poznámka, která žactvo základních škol zvláště potěší:

"Na základě výnosu c.k. školní rady zavedeno vyučování tak, že zachovány jsou všechny hodiny jako byly před 1.6.1916, ale jen po 45 minutách. Rada tyto návrhy neschválila a nařídila, aby byly hodiny po 60 minutách a přestávky dle školního řádu."

Za tu dobu se mnohé změnilo, škola vystřídala mnoho ředitelů, zmiňme tak alespoň současnou ředitelku Mgr. Kateřinu Vávrovou, která školu vede v péčí, láskou a ta pod jejíma rukama jen vzkétá.
Paní ředitelka vyhrála v loňském školním roce ocenění za nejlepšího ředitele školy, což si myslím, že je titul, který si právem zaslouží a 111. výročí školy to má jen a jen potvrdit.

Výročí se uskuteční 25. a 26. listopadu v příjemném prostředí Lucerny a ZŠ Kladské.

1. GALAVEČER V LUCERNĚ PONDĚLÍ 25.11.2013, 18:00 HOD
- vstupenky od 1.10.2013 v recepci školy (11:30 - 16:00), vkanceláři školy (7:45 - 11:30), v ředitelně školy (7:15 - 7:45), cena 100Kč
- při příchodu do Lucerny obdrží každý absolvent malý dárek
- k výročí bude vydán nový almanach (k zakoupení v Lucerně nebo ve škole)
- program večera: vystoupení žáků školy (nejmladších i nejstarších), vystoupení
významných absolventů školy, premiérová projekce nového filmu o škole
- po skončení programu prostor pro milá setkání nás všech - absolventů, učitelů,
přátel školy...
- prosíme společenský oděv

2. ŠKOLA KLADSKÁ OTEVŘENA PRO SVÉ ABSOLVENTY ÚTERÝ 26.11.2013, 9:00 - cca 20:00 HOD
- prostor pro prohlídku školy, komorní setkání s učiteli a spolužáky
- v prostorách školy bude výstava výtvarných prací absolventů - výtvarníků i současných žáků školy a výstava historických dokumentů (kroniky, fotografie..)
- dopoledne budou ve třídách žáci, kteří pro Vás budou mít připravený program
- odpoledne nebude probíhat výuka a bude zde prostor pro setkání i celých třídních
kolektivů
- občerstvení zajistí cateringová firma (možnost zakoupení občerstvení a nápojů)
- prezentace nového almanachu

Na tomto výročí se uskuteční setkání absolventů, pamětníků a přátel školy, kteří si přejí užít pěkný večer a zavzpomínat.
Určitě přijďte!
Výroční plakát

Josef Fousek

17. září 2013 v 15:49 | anne_marťanka |  Chvilka poezie

Tuto báseň publikoval Josef Fousek roku 1997 během voleb..
Je až neuvěřitelné, jak to sedí na dnešní aktuální dobu, že? :(

Svoboda..?

16. září 2013 v 17:28 | anne_marťanka |  Píšeme k tématu

Svoboda...?

Všude se objevuje, že život na vsi je zdravější, ve městě je více kriminality, lepší prostředí..
Takže.. to zkusím rozebrat.

NEEXISTUJE pojem, to je lepší. člověk by správně neměl vůbec srovnávat, protože srovnáváním dosáhne jen toho, že bude nespokojenější..
Město versus vesnice, oboje má své klady i zápory, ale vždy nějakou poznámku, za kterou stojí za to mít rád to místo.

Jsem rodilí Pražanda, takže když mi někdo řekne, hele představ si, nám postavili ve vsi kulturák!, řeknu si, fajn, to je hezké, alespon se tu zlepší životní úroveň..
Ve spoustě menších vsí není žádná možnost kulturního působení, ač se tamní obyvatelé snaží, co můžou. Jenže k čemu je mi výstava staročeských metod barvení kraslic, jež je sice krásná, ale člověku se po 5ti letech docela omrzí..

Vesnice je krásná, máte kousek do lesa, krásná příroda, čerstvý vzduch.. ASle žádné kamarády, protože jsem TA pražanda a když se snažím s nimi spřátelit, vesničká mládež se nechytí. ne? ta radši chodí popíjet do hospody, sedí u počítače nebo u telky, než aby ji napadlo vyrazit na hřiště, které je 7 dní v týdnu prázdné, ač do něj zastupitelstvo investuje prachy, jen aby si fotbalisté mohli jeden den na dvě hodiny zetrénovat a pak jdou do hospody.. každý tu zná každého, takže, když si vyrazím se ségrou na hřiště a začnu tam "metat" stojky (píšu metat, protože je neumím, a tak to byly kotrmelce Nevinný a druhý den se babička v krámě dozví: Jo, ta vaše holka neumí stojku, to měla chodit sem do školy, to by ji uměla! a podobné kecy, které mi ztrpčují život na vesnici..
Tak promiňte, ale to není místo pro mě.

Město proti tomu..
Vyběhneš z bytu a můžeš si vybrat, jestli půjdeš v teplácích či pyžamu, každému je to úplně jedno, všechno má člověk na 100m2- krám, papírnictví, řeznictví.. můžu si zaběhnout do parku nebo na kolo k Vltavě..
Nikdo mě neomezuje, nepomlouvá, nekritizuje..
To přihrává městu.

Život na vesnici v kostce je takový- Ano, je tam krásná příroda a podobně.
Ale stojí mi za to, že se na mě budou koukat přes prsty pro to, jak se chovám a každé mé "klopýtnutí" bude Drbem dne?
Nebo protože zkritizuji ve vesnickém časopise stav tamějšího lesa, a tak mě stihne veřejné bičování za můj názor?

Ne, děkuji.

Život ve městě JE lepšíMrkajícía tak si ho važte

Váš šílený andělNevinný