111. výročí školy Kladská

17. září 2013 v 16:23 | anne_marťanka |  Zajímavosti a názory

11. výročí školy Kladská

ZŠ Kladská s rozšířenou výukou jazyků, tak zní celý název této školy. Byla založena roku 1902 a v červenci 1903 proběhla kolaudace. 27. Září 1903 farář Msgn. Ferdinand Lehner vysvětil školní kapli sv. Prokopa.

Dle školní kroniky pravil mezi jiným: "Dobré vychování jest nejlepší a nejjistější poklad a nejkrásnější dědictví, jaké můžeme milým dětem odkázati. Musíme přiznati, že zdejší budovy školní jsou pravé paláce, na nejkrásnějších místech v obci stavěné a ze všech nejkrásnější je škola tato, která vévodí jako mocný hrad - v němž chováme nejcennější své poklady, děti - jakoby volala i do dálného okolí: Pohleďte sem, sousedé, jak my vychováváme své dítky! Škola ta zůstane příštím generacím pomníkem, který hlásati bude, že počátkem XX. Století vládli v obci zdější lidé osvícení, jimž - celému zastupitelstvu i všem ostatním činitelům - patří naše díky. "
Škola byla povolena vynesením c.k. zemské školní rady ze dne 13. Srpna 1903 č. 33197 z. š. r.
Zápis žactva byl vykonán 13. - 15. Září 1903 a bylo zapsáno 239 žáků. Školní rok byl zahájen dne 16.9.1903. Řídícím učitelem/ředitelem byl jmenován František Pavlík.

Tak je psáno ve školní kronice v úplně prvním zápisu kroniky, které jsou volně přístupné na internetových stránkách školy. Škola přežila 1.světovou válku
"Počali a ukončili jsme za veliké světové války. Když 26. července 1914 válka vypukla, zdálo se, že jí bude ohroženo pravidelné vyučování mládeže snad ve všech školách. Ale nade všemi nesnázemi šťastně zvítězil názor, že je svrchovaně žádoucno, aby právě v době války dělo se vyučování nerušeně. Jakkoli válka citelně dotkla se vinohradského školství zabráním dvou velkých škol Na Smetance a v Perunově ulici pro nemocnici, přece jen škola naše byla tak šťastna, že vyučování jen nepatrně došlo újmy."

A zajímavá poznámka, která žactvo základních škol zvláště potěší:

"Na základě výnosu c.k. školní rady zavedeno vyučování tak, že zachovány jsou všechny hodiny jako byly před 1.6.1916, ale jen po 45 minutách. Rada tyto návrhy neschválila a nařídila, aby byly hodiny po 60 minutách a přestávky dle školního řádu."

Za tu dobu se mnohé změnilo, škola vystřídala mnoho ředitelů, zmiňme tak alespoň současnou ředitelku Mgr. Kateřinu Vávrovou, která školu vede v péčí, láskou a ta pod jejíma rukama jen vzkétá.
Paní ředitelka vyhrála v loňském školním roce ocenění za nejlepšího ředitele školy, což si myslím, že je titul, který si právem zaslouží a 111. výročí školy to má jen a jen potvrdit.

Výročí se uskuteční 25. a 26. listopadu v příjemném prostředí Lucerny a ZŠ Kladské.

1. GALAVEČER V LUCERNĚ PONDĚLÍ 25.11.2013, 18:00 HOD
- vstupenky od 1.10.2013 v recepci školy (11:30 - 16:00), vkanceláři školy (7:45 - 11:30), v ředitelně školy (7:15 - 7:45), cena 100Kč
- při příchodu do Lucerny obdrží každý absolvent malý dárek
- k výročí bude vydán nový almanach (k zakoupení v Lucerně nebo ve škole)
- program večera: vystoupení žáků školy (nejmladších i nejstarších), vystoupení
významných absolventů školy, premiérová projekce nového filmu o škole
- po skončení programu prostor pro milá setkání nás všech - absolventů, učitelů,
přátel školy...
- prosíme společenský oděv

2. ŠKOLA KLADSKÁ OTEVŘENA PRO SVÉ ABSOLVENTY ÚTERÝ 26.11.2013, 9:00 - cca 20:00 HOD
- prostor pro prohlídku školy, komorní setkání s učiteli a spolužáky
- v prostorách školy bude výstava výtvarných prací absolventů - výtvarníků i současných žáků školy a výstava historických dokumentů (kroniky, fotografie..)
- dopoledne budou ve třídách žáci, kteří pro Vás budou mít připravený program
- odpoledne nebude probíhat výuka a bude zde prostor pro setkání i celých třídních
kolektivů
- občerstvení zajistí cateringová firma (možnost zakoupení občerstvení a nápojů)
- prezentace nového almanachu

Na tomto výročí se uskuteční setkání absolventů, pamětníků a přátel školy, kteří si přejí užít pěkný večer a zavzpomínat.
Určitě přijďte!
Výroční plakát
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.