Říjen 2013

Droga jménem Krokodýl

2. října 2013 v 18:15 | anne_marťanka |  Zajímavosti a názory

Droga zvaná Krokodýl

Na internetu se objevily první zprávy burcující na poplach proti droze jménem "Krokodýl", která dodnes byla raritou v Rusku, ale v současnosti se šíří i za jeho hranice- a dorazila i k nám.
Tak nejprve pár informací...

Co to vlastně je?

Jako krokodýl je označována droga rozšířená hlavně v Rusku, kde mezi uživateli opioidů získala rychle velkou oblibu.
Účinnou látkou je desomorfin, (dříve jako náhražka morfinu v lékařství, protože se tím předcházelo některým špatným účinkům morfinu). Ten se získává redukcí kodeinu v lécích. Při výrobě drogy v podmínkách nelegálních amatérských laboratořích je však originální postup výroby, dá se říct, zestručněn do jednoho kroku, kdy při reakci kodeinu s fosforem a jódem vznikají kromě desomorfinu i další látky (například methyldesomorfin, dihydro-3,6-dideoxymorfin a morfinan-4,5-epoxy-3-ol).
A jako další složky drogy nabízené na černém trhu jsou udávány též benzín, ředidlo na barvy a kyselina chlorovodíková.

Historie, účinky a dostupnost

Poprvé se objevil roku 2002 na dálném východě a rychle se rozšířil do celého Ruska. Roku 2010 byl počet uživatelů odhadován na několik set tisíc až jeden milion.
Příčina tak rychlého rozšíření je jednoduchá: snadná dostupnost léků s obsahem kodeinu, které až do července 2012 byly v prodeji bez předpisu. Dávka krokodilu je proto levnější než stejná dávka heroinu.
Název "krokodil" je odvozen od jednoho z nežádoucích účinků, "kterým je rohovatění kůže v okolí vpichů a vytváření velkých šupin s následným odlupováním". V realitě se to pro amatéra jako jsem já přeloží do slov- uhnilá kůže, odlupující se maso a úplně odumřelé končetiny.
Takto vznikající rány se postupně rozšiřují a prohlubují, až nakonec dochází k obnažení kostí. Do ran vnikají infekce, které jsou častou příčinou smrti feťáků. Účinky podobné heroinu, ale trvání "transu" je kratší = větší potřeba drog.
Krokodil má drastický vliv na psychiku, mj nepříklad sklony k sebevražedám. Abstinence je velmi tvrdá a odvykání ještě těžší než u heroinu. Snadná dostupnost drog v Rusku spolu s nízkou cenou a bez prevence způsobuje, že Rusko patří k drogami nejzasaženějším společnostem.

Můj názor

Nechápu, jak vůbec někdo může fetovat a už vůbec nechápu, že se někdo zabývá vývojem stále horších a horších drog-
už jsme tu měli delfínka, modrou extázi, teď krokodýl.. Co bude příště?!?
Závisláci jsou vlasně chudáci, pro svou touhu se zabijí- nepřipomíná vám to s troškou ironie Shakespeara?
drogy tu byly od počátku, užívali je starověcí lékaři i městská smetánka pro pobavení, ale tohle už je nemorální a přesahuje to veškeré hranice.
Když se na to tak dívám vzpomínám si na jeden citát, který pronesl mně momentálně neznámý autor:

"Konec světa nikdy nebude- nemá proč být, protože lidstvo se nakonec vyhubí samo."


Smutno..

2. října 2013 v 17:48 | anne_marťanka |  Denník

Smutno..

Tak nějak se mi dnes vybavil úryvek z básně Seiferta- ze Slabikáře, jak tam znělo:

"Zní opět staré vzpomínky,
nikdo jim neodolá,
jde chlapec vedle maminky
a už začíná škola.."

Nejde ani tak o druhou část sloky jako o tu první, vzpomínky jsou myšlenky, které nás provází celým životem,
připomínají nám naše chyby, radosti, přátelé z minulosti, významná místa..
Ale také nepříjemné zkušenosti, chvilky, které byste raději zapomněli a jiné podobné významné či nevýznamné apekty našeho života..
Myslím, že "memorial" je slovo, které by měl znát každý z nás, neboť pamět je ohromná studnice informací, mezi které patří i výše uvedené..
Vzpomínky souvisí s emocemi- pokud v určité chvíli prožijeme nějakou výaznější emoční situaci, zapamatujeme si ji detailněji než například učeníNevinný a uloží se nám do dlouhodobé paměti.
Proto já si třeba vybavím, že jsem před deseti lety byla s kamarádkou někde, kde to hrozně znám a mám to tam ráda a pamatuji si nejlépe jeden večer, kdy jsme se setkaly s dalšími přáteli, se kterými se stýkám dodnes.
Vím, je to blbý příklad, ale stále je to příkladS vyplazeným jazykem
Melancholická chvilka..
A co vy? :)
Váš šílený andělNevinný
Vzpomínání