Droga jménem Krokodýl

2. října 2013 v 18:15 | anne_marťanka |  Zajímavosti a názory

Droga zvaná Krokodýl

Na internetu se objevily první zprávy burcující na poplach proti droze jménem "Krokodýl", která dodnes byla raritou v Rusku, ale v současnosti se šíří i za jeho hranice- a dorazila i k nám.
Tak nejprve pár informací...

Co to vlastně je?

Jako krokodýl je označována droga rozšířená hlavně v Rusku, kde mezi uživateli opioidů získala rychle velkou oblibu.
Účinnou látkou je desomorfin, (dříve jako náhražka morfinu v lékařství, protože se tím předcházelo některým špatným účinkům morfinu). Ten se získává redukcí kodeinu v lécích. Při výrobě drogy v podmínkách nelegálních amatérských laboratořích je však originální postup výroby, dá se říct, zestručněn do jednoho kroku, kdy při reakci kodeinu s fosforem a jódem vznikají kromě desomorfinu i další látky (například methyldesomorfin, dihydro-3,6-dideoxymorfin a morfinan-4,5-epoxy-3-ol).
A jako další složky drogy nabízené na černém trhu jsou udávány též benzín, ředidlo na barvy a kyselina chlorovodíková.

Historie, účinky a dostupnost

Poprvé se objevil roku 2002 na dálném východě a rychle se rozšířil do celého Ruska. Roku 2010 byl počet uživatelů odhadován na několik set tisíc až jeden milion.
Příčina tak rychlého rozšíření je jednoduchá: snadná dostupnost léků s obsahem kodeinu, které až do července 2012 byly v prodeji bez předpisu. Dávka krokodilu je proto levnější než stejná dávka heroinu.
Název "krokodil" je odvozen od jednoho z nežádoucích účinků, "kterým je rohovatění kůže v okolí vpichů a vytváření velkých šupin s následným odlupováním". V realitě se to pro amatéra jako jsem já přeloží do slov- uhnilá kůže, odlupující se maso a úplně odumřelé končetiny.
Takto vznikající rány se postupně rozšiřují a prohlubují, až nakonec dochází k obnažení kostí. Do ran vnikají infekce, které jsou častou příčinou smrti feťáků. Účinky podobné heroinu, ale trvání "transu" je kratší = větší potřeba drog.
Krokodil má drastický vliv na psychiku, mj nepříklad sklony k sebevražedám. Abstinence je velmi tvrdá a odvykání ještě těžší než u heroinu. Snadná dostupnost drog v Rusku spolu s nízkou cenou a bez prevence způsobuje, že Rusko patří k drogami nejzasaženějším společnostem.

Můj názor

Nechápu, jak vůbec někdo může fetovat a už vůbec nechápu, že se někdo zabývá vývojem stále horších a horších drog-
už jsme tu měli delfínka, modrou extázi, teď krokodýl.. Co bude příště?!?
Závisláci jsou vlasně chudáci, pro svou touhu se zabijí- nepřipomíná vám to s troškou ironie Shakespeara?
drogy tu byly od počátku, užívali je starověcí lékaři i městská smetánka pro pobavení, ale tohle už je nemorální a přesahuje to veškeré hranice.
Když se na to tak dívám vzpomínám si na jeden citát, který pronesl mně momentálně neznámý autor:

"Konec světa nikdy nebude- nemá proč být, protože lidstvo se nakonec vyhubí samo."

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 21. února 2016 v 12:08 | Reagovat

Tak ono strašně mnoho drog vzniklo nejdříve jako léky- například LSD se používalo v amerických pokusech na vyléčení některých poruch (nepodložená informace), pak máš přírodní drogy, které byly známé v primitivních kmenech, ale měly svůj účel- třeba náboženský nebo povzbuzovací účinky při zdolávání velkých vzdáleností (např. Andy). Drogy postihují celý svět a musím říct, že ani naše prevence se nedá považovat za dostačující.

2 sabina sabina | E-mail | 21. května 2016 v 13:57 | Reagovat

myslím si že by lidi měly zakázat vůbec takové hnusy vyrábět!!!!
měli by si lidi uvědomit co to způsobí a měly by přestat brát všelijaké drogy je to hnus který ní čí život ne jen sobě ale i s vím blízkým!!!
zkuste kdyby jste někoho viděli tak mu to zkuste vzít!!!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.