Jak na to...

Recept na extra dobré mojito-i pro děti ;-)

19. září 2013 v 19:38 | anne_marťanka

Touha dostat do nápoje pocit letní zahrady či ovocného sadu, aby si pochutnaly i děti. Tak spatřil světlo světa osvěžující nealkoholický drink, který můžete dopřát i větším dětem, aby pro ně konec prázdnin neměl tak hořkou pachuť. Zatoužíte-li po alkoholické verzi, jednoduše si pro sebe přidáte bílý rum. Čerstvou mátu máte možná za oknem nebo pro ni zaběhnete do obchodu :)

Příprava ovocného mojita

Suroviny: 1 limetka, pár snítek máty (do 1 drinku počítejte s cca 8 lístky), 2 lžičky hnědého nerafinovaného cukru a 20 cl kvalitního silného ovocného čaje. Pro alkoholickou verzi přidejte cca 4 cl bílého rumu; a nebo si pro sebe připravte kubánskou klasiku a místo čajem dolijte drink sodou.
Silný ovocný čaj si připravte dopředu, měl by být studený. Barmanka Mária Semančíková prozradila, že v Two Steps baru hotelu Kempinski se jim do mojita chuťově nejvíce osvědčil čaj Grannys garden s kouskami malin, borůvek, švestek, jablek a rebarbory.
Do sklenice vložte půlku limetky pokrájenou na čtvrtinky a přidejte dvě lžičky hnědého třtinového cukru. Vše rozmačkejte macerovací paličkou (tzv. muddlerem), případně alespoň paličkou od běžného hmoždíře, aby se z limetky uvolnila šťáva i silice.
Pak do sklenice přidejte snítku máty, přisypte ledovou tříšť, dolijte sklenici ovocným čajem a opatrně promíchejte. Lze dosypat ledovou tříští, což je na Vás. Každopádně sklenici ozdobte snítkou máty a plátkem limetky. A můžete podávat Mrkající

+ Moje vyzkoušená verze:

Protože je hnědý cukr dražší než normální a já nechtěla vyhazovat peníze, zkusila jsem to s normálním a přidala jsem navíc k mátě ještě aloe vera lístky (jako na ozdobu)..
Jako experiment to bylo dobré, mně osobně to chutnalo, ale třeba sestra říkala, že by dala přednost něčemu jinému.
Můžete zkusit experimentovat, je možné do mojita použít i bazalku, kdo by měl zájem, granátovník.. ten už nic moc, ale za pokus stojí a nebo lístky, které by aromaticky a chuťově doplnovaly mátu. :)
jinak stačí normální cukr i když je pravda, že mají víceméně jinou chuť, ale to se ve výsledku ztratí :)mojito

Už jste ochutnali bubble tea?

18. září 2013 v 15:48 | anne_marťanka

Už jste ochutnali bubble tea? Ne? Tak tady je RECEPT MrkajícíKdyž si to přeložíme doslova, bubble tea je bublinkový čaj, nápoj, který vznikl na Taiwanu asi v 2. polovině 20. století. Za tu dobu si získal příznivce po celém světě. Základem je pravý, zelený nebo černý čaj (žádný z pytlíku!), čerstvě uvařený, který se dochutí ovocnou nebo mléčnou složkou.

Výhodou je, že se může podávat studený i teplý, a proto má má své příznivce celoročně. Co výjimečného se ale do bubble tea přidává a možná jsi o tom ani nikdy neslyšela, jsou tapiokové perly - žvýkací kuličky, které se získávají z kořene rostliny Yuca a jsou na 100% přírodní. Na tobě pak je, zda si do tvého bubble tea necháš dát ještě ochucené praskací kuličky (kuličky, které po nasátí do pusy prasknou a vyteče z nich lahodný ovocný sirup), nebo ochucené želé.

Pro bubble tea je typické, že se podává se širokým barevným brčkem, kterým tapioky můžeš nasávat, a také v průhledném uzavřeném kelímku. Přestože popis zní jednoduše, příprava pravého bubble tea je poměrně náročná a drží se přísných původních postupů.

Ve městech jako Praha, Plzeň a České Budějovice můžeš najít oficiální Bubbleology laboratoře (obchody s bubble tea, situované do laboratoří), kde ti namíchají bubble tea přesně podle tvého přání. Dále si můžeš bubble tea nechat namíchat například v obchodech TEA&GO nebo také v různých pouličních stáncích na rušných ulicích tvého města.

Jestli máš ale zrovna volno, prázdniny nebo se ti stručně nikam nechce a máš chuť tvořit, co takhle zkusit si umíchat napodobeninu bubble tea doma? Není to těžké, chce to jen cvik ;-)
Na Youtube existuje spousta návodů, jak na to, takže pokud jsi zběhlá v angličtině, jen do toho.

Nabízí se samozřejmě otázka, kde sehnat tapioky, protože v obyčejných obchodních řetězcích je většinou neseženeš. Většinou je mají právě v těch nejvíce zapadlých malých obchůdkách v ulici, o které jsi ani nevěděla, že v tvém městě je. V diskuzích na internetu dává mnoho lidí tipy na konkrétní jména obchodů, takže to vyzkoušej nejdřív tam.

Druhá možnost je objednat tapioky přes internet (například www.obchod.bubbletea-formosa.cz, www.bubbleteabros.cz). Nevyjdou tě draho, většinou je seženeš do 60 korun za celkem obsáhlé balení. Dej na ně ale pozor! Před požitím je musíš uvařit, návod jistě najdeš na balení.

Recept na mléčný bubble tea:
Potřeby

- vychlazený zelený čaj
- plnotučné mléko
- uvařené tapioky
- med/cukr
- voda

Postup
Poměr čaje a mléka by měl být 1:1, smíchej proto stejné množství (nejlépe protřep v koktejlovém šejkru). Poté přidej libovolné množství tapioků a promíchej ještě jednou. Pokud jsi udělala čaj hodně silný, přilij trochu studené vody. Na konec dolaď chuť medem nebo cukrem a je hotovo :-)Dobrou chuť!
Váš šílený andělNevinný


původní zdroj:

Slovník astronomie_pojmy

18. září 2013 v 15:35 | anne_marťanka
Jen málokdo z nás, kteří se začnou zabývat vesmírem a tématy, kteří s ním souvisí tuší, co spousta pojmů znamená.
Já mezi tyto nadšence patřím také a proto jsem si potřebovala najít zdroje, které mi zmenší mé mezery ve vzdělání.

Slovník astronomických pojmů

Barevná linka

Nebeská sféra

Je to pomyslná sféra nekonečného poloměru, v jejímž středu je Země, na kterou promítáme polohu nebeských těles, takže to vypadá, jako by všechna tato tělesa byla ve stejné vzdálenosti od Země. Jednou z vlastností sféry je její každodenní zdánlivé otáčení od východu k západu v důsledku otáčení Země okolo vlastní osy. Zdá se, že se nebeská sféra otáčí okolo světových pólů, jakoby okolo prodloužené vlastní osy Země. Zemská osa směřuje k oběma světovým pólům. I když se zdá, že poloha světových pólů je neměnná, ve skutečnosti se mírně posouvají v důsledku precese. Nebeská sféra je rozdělena na dvě polokoule světovým rovníkem, který je stejně vzdálen od obou pólů.Rektascenze je ekvivalentní zeměpisné délce a je také prodloužením zemského systému. Nulová rektascenze se odvozuje od zdánlivého pohybu Slunce po obloze. Tento pohyb je ve skutečnosti výsledkem oběhu Země okolo Slunce a dráha, opsaná Sluncem na nebeské sféře, nazývaná ekliptika, definuje rovinu oběžnou dráhy Země. Ekliptika se nekryje se světovým rovníkem, protože zemská osa je skloněna pod úhlem asi 23,5°.
Slunce je vždy půl roku na severní a půl roku na jižní polokouli. Ekliptika dvakrát za rok v okamžiku rovnodennosti protíná světový rovník. O jarní rovnodennosti protíná ekliptika zemský rovník směrem k severní polokouli. Tento průsečík byl zvolen jako bod nula rektascenze. Měří se od tohoto bodu proti směru denního otáčení oblohy. Na rozdíl od zeměpisné délky se neudává v úhlových jednotkách, ale v jednotkách času.

Světový rovník

Průsečnice roviny zemského rovníku s nebeskou sférou.

Světový pól (severní, jižní)

Pojmem světové póly označujeme body na nebeské sféře, jejichž úhlová vzdálenost je 90° od světového rovníku.

Rektascenze

Rektascenze (zkratka RA) je úhel, který svírá rovina procházející světovými póly a nebeským tělesem s rovinou procházející světovými póly a jarním bodem. Rektascenze se obvykle vyjadřuje v hodinách, minutách a sekundách, i když je možno ji vyjádřit také jako úhel. Jedna hodina odpovídá úhlu 15°.

Deklinace

Deklinace (zkratka dec.) je úhlová vzdálenost tělesa severně nebo jižně od světového rovníku. Je kladná směrem k severnímu světovému pólu a záporná k jižnímu světovému pólu.

Ekliptika

Ekliptika je zdánlivá roční dráha Slunce pohybujícího se na pozadí hvězd. Protíná světový rovník v jarním a podzimním bodě. Ve skutečnosti se jedná o průmět oběžné dráhy Země na nebeskou sféru. Protože zemská osa je skloněná, svírá ekliptika se světovým rovníkem asi 23,5°. Toto číslo je známé pod názvem sklon ekliptiky. Póly ekliptiky jsou 90° od ekliptiky a leží v souhvězdí Draka a Mečouna.

Pozn.
Sklon ekliptiky je úhel mezi rovinou ekliptiky a rovinou světového rovníku. Může být také definován jako úhel mezi osou rotace planety a pólem její oběžné dráhy. Sklon ekliptiky je nyní asi 23°26' a každý rok se zmenšuje o 0,47'. Tento úhel se začne zase zvětšovat za 1500 let. Tyto změny se odehrávají v intervalu 21°55' do 28°18' s periodou 40000et. Sklon ekliptiky je příčinou ročních období. Představuje největší úhlovou vzdálenost bodu, do kterého se Slunce může dostat severně a jižně od rovníku.

Rovnodennost

Okamžik, v kterém Slunce při svém zdánlivém ročním pohybu prochází průsečíkem světového rovníku s ekliptikou. Jarní rovnodennost nastává přibližně 21. března, podzimní rovnodennost 23. září.

Roční období

Jedná se o jedno z určitého počtu období, tvořících cyklus změn podmínek na povrchu planety nebo měsíce (průměrná teplota a "podnebí") souběžně s tím, jak se v důsledku sklony osy rotace vystavují jednotlivé části povrchu slunečnímu světlu po dobu jednoho oběhu okolo Slunce. Roční období na Zemi jsou dána různými polohami Slunce vzhledem k ekliptice. Na severní polokouli se za první jarní den považuje jarní rovnodennost (21. březen) a léto začíná letním slunovratem (21. červen). Podzim trvá od podzimní rovnodennosti (23. září) do zimního slunovratu (22. prosinec). Zima trvá od zimního slunovratu do jarní rovnodennosti. Jaro na severní polokouli odpovídá podzimu na jižní polokouli, léto zimě, podzim jaru a zima létu.
Roční období na Zemi

Pohyb planet po obloze


Přímý pohyb

Jedná se o pravidelný pohyb těles sluneční soustavy směrem od západu k východu, který pozorujeme ze Země na pozadí hvězd.

Retrográdní pohyb

Tímto pojmem označujeme dočasný zpětný pohyb vnější planety nebo asteroidu, opsaný na nebeské sféře směrem od východu k západu v situaci, kdy Země toto těleso dohoní a předběhne. Toto obrácení se nazývá retrográdní smyčka. Body, ve kterých planeta zdánlivě obrací směr pohybu, se nazývají stacionární body (na obrázku to jsou body č. 4 a 6).

Stacionární bod

Bod, ve kterém se zdánlivě zastavil pohyb planety.
Retrográdní pohyb
Na následujícím obrázku je znázorněna změna polohy planety Mars na hvězdné obloze na začátku roku 1995. Planeta vytvořila na rozhraní souhvězdí Lva a Raka smyčku (čárkovaně je vyznačena ekliptika).

Pohyb Marsu v roce 1995

Zvířetníkové souhvězdí


Jedná se o souhvězdí, která se nacházejí na nebeské sféře v pásu, který sahá asi 8° na obě strany ekliptiky, na jehož pozadí se pohybuje Slunce, Měsíc a planety (s vyjímkou Pluta). Jednotlivá souhvězdí jsou označována znameními zvířetníku, která však neodpovídají přesně polohám souhvězdí (jež jsou různě rozsáhlá), ale vztahují se vždy na úseky ekliptikálních délek po 30°, jež vycházejí od jarního bodu. V důsledku precese se již znamení nekryjí se stejnojmenými souhvězdími. Ekliptika také prochází souhvězdím Hadonoše, což není znamení zvířetníku.
Zvířetníkové souhvězdí
Doufám, že se vám tato "přehlídka" různých astronomických pojmů líbila a že popřípadě ty z vás, kteří o to předtím neměli zájem snad zaume Mrkající
Mějte se krásně!
Váš šílený andělNevinný

Jak udělat karamel

11. března 2013 v 15:23 | marťanky

Jak si doma můžete udělat karamel

1] Suroviny a potřeby
1a) cukr krupice -přibližně 0,5kg
1b) vařící vodu -přibližně 12 dkg
1c) Hera či jiný tuk. Máslo nedoporučuji. (10 - 15 dkg)
1d) bílý talíř
1e) dlouhá vařečka

2] Cukr nasypejte do hrnce, ne kastrolu --> tzn. do vyššího. Cukru můžete přidat i ubrat podle vaší chuti - pokud uberete, očekávejte, že příprava bude náročnější, protože se všechno bude dělat hrozně rychle.
Hrnec poté dejte na sporák, nastavte střední teplotu a stále míchejte. Stačí pomalu, ale pečlivě až ode dna. Postupně začne cukr hrudkovatět a žloutnout v tom případě nepřidávejte teplotu a buďte trpěliví, i když vám to zabere 10-15 minut spojených s docela fyzickou dřinou.
3] Cukr je rozpuštěný (tekutý) a je v něm velké množství hrudek. Teplotu zeslabte na minimum a tlučte vařečkou do hrudek ve snaze je rozmělnit. OPATRNĚ, cukr má teplotu 150°C!
spousta hrudek, takže slabší plamen, ať je více času na rozpuštění

Pokud začne směs tuhnout, znamená to, že plamen je příliš slabý. Pokud nastane tato situace, Váš pomocník nebo, pokud máte třetí ruku, přivedete vodu k varu a jak se cukrkandl rozpouští, stále víc hnědne
My potřebujeme získat zlatohnědou barvu, ne tmavší. Vařečkou udělejte pramínek na bílý talíř a zkontrolujte stav (i ochutnejte, opatrně pálí!). Tuto kontrolu provádějte nejdéle po 1 minutě. Ze začátku chutná karamel jako lízátko, pak jako karamel a pokud je už moc, tak je hořký a zralý na vyhození.
Pokud se začne z vaší směsi vznášet bílý kouř, je už většinou pozdě a karamel je spálený.
Až uznáte, že barva i chuť je podle Vašich představ (tady platí: lepší vrabec v hrsti než holub...) odstavte hrnec z plotny. I za předpokladu, že hmota obsahuje hrudky (pocit: to se nedá nic dělat).

4] Jen pro upřesnění a zvýšení šance na úspěch... když si myslíte řeknete, že tahle barva je v pořádku sundejte hrnec z plotny a zkuste ho nechat ještě chvíli dojít. Pokud jste ho sundali včas, máte klidně 2-5 min než začne tuhnout a hrudky mají pořád čas se rozpustit. Mezitím však pořád kontrolujte barvu, pokud by byl hrnec hodně rozpálený, může se i bez plotny spálit. (Jakmile byste měli pocit, že karamel začal tuhnout ještě ho na pár vteřin vraťte na plotnu.) Řekněme, že tímhle se snížíla teplota o cca 30°C a reakce na vodu bude o něco málo méně bouřlivá.
Důležité:nalejte do toho panáka horké vody, vše bublá a voda se rychle vypaří, směs dostzhoustne, pokud by to bylo husté už tak, že jsou z toho hustá povidla, hned přilejte další horkou vodu, reakce bude podobná, ale odpaření proběhne pomaleji. Pokud byste nepřidali druhou část vody mohlo by dojít k tomu, že vinou rychlého chlazení a v podstatě bez obsahu vody v hmotě by směs byla naprosto tuhá. Dál už to bude na pohodu, voda se bude odpařovat tak pomalu, že máte vždycky dost času na přidání.

Pokud byste tuto směs nechali v tomhle stavu, tak po vychladnutí je tvrdá jako kámen. Proto svojí třetí rukou opatrně, po kouskách přilijte vodu... přilijte většího panáka HORKÉ vody a míchejte. Směs začne neuvěřitelně pěnit, bublat, zlobit se a voda se velmi rychle odpařuje. Teď oceníte výběr dlouhé vařečky. Až se směs uklidní (ne úplně!), přilijte stejné množství vody. Reakce stejná, ale méně bouřlivá.


Tato směs již nemá 150°C, ale stále má více než 100°C! Opět vyzkoušejte na talířku, jestli je po vychladnutí již tekutá jako marmeláda. Případně přilijte horkou vodu atd. Nutné je stále směs míchat.
Po dosažení podobnosti husté marmelády přidejte tuk, teplota hmoty je pořád horká, nečekejte, až bude vychladlá, tuk by se špatně zapracoval, raději do teplejšího... cca 15 - 20dkg. Nejlepší je Hera. U másla riskujete sraženinu mléčné bílkoviny. Směs se míchá až do teploty cca 50°C a průběžně kontroluje její konzistence. Pokud houstne více než chceme přilévá se horká voda. Dobré je hmotu promíchat třeba každých 10 minut až do vychladnutí, aby tuk nevystoupil napovrch.

Hera se krásně rozpouští
Hustota při 50°C má být omáčková. (po vychlazení v lednici bude hustá).
Šup s tím do skleničky. Tato směs Vám vydrží velmi dlouho, dokud ji nepoužijete na medovník, poháry a cokoliv jiného.

nastává čas kontroly barvy, vždy se vyplatí ochutnat a zkontrolovat barvu!

A úklid? Jak, když hrnec vypadá jako po nájezdu Vikingů?? Smějící seNevinnýAle je to jen cukr, stačí teplá voda a během hodiny se sám umyje.Mrkající

Můj výsledek: Zkoučela jsem tento recept a napoprvé se mi povedlo to, před čím mě varovali- v obavě, aby jsem to nepřepálila mi směs ztuhla a měli jsme doma kámen.. S vyplazeným jazykem No, alespoň máme pochoutku pro hosty NevinnýÚžasný
Určitě to zkuste, jen doporučuji dodržovat recept a poté jej, pokud možno, rychle zkonzumovat- dobré pro rodiny s HOOODNĚ dětmi, jako je ta naše Smějící se

Ukradla jsem od Půjčila jsem si od zdroje: http://knedlik.pise.cz/3-jak-na-karamel-z-cukru-aktualizovano.html Víceméně zkopírováno, to se nedalo udělat vlastnmi slovy, na to je to moc dobře napsáno..Usmívající se

NevinnýVáš šílený andělNevinný

⋆DIY sparkle & glitter shoes

5. ledna 2013 v 20:03 | ♔ ℓα ℳarionette

~ Dlouho tady nebylo žádné DIY (udělej si sám) a tak jsem pro vás našla nějaké nové. Je to videonávod jak si levně a snadno udělat třpitivé špičky u tanečních bot, nebo bot do společnosti, na večírek atd. Návod se mi zalíbil hlavně kvůli dobrému spracování, co se týče kamery a pohybů při výrobě. Působí to prostě pěkně a mile, tak jak by to správně mělo být publikováno veřejnosti. Tak co, líbí ? ;D

DIY: Galaxy Print

29. prosince 2012 v 13:47 | Hikari
Našla jsem pro vás nový videonávod a tentokrát DIY (udělej si sám). Je to návod jak z obyčejného černého trička udělat zajímavé tričko s vesmírným potiskem. Mě samotné se to moc líbí a zdá se mi to jako velmi zajímavý nápad. DIY mám moc ráda, díky dobrým návodům a praktickým a mnohdy levným radám. Ale tenhle návod zkusím možná až někdy v létě (nerada bych ušpinila celej náš byt :D)

✂ Jak si vyrobit vlastní mýdlo

21. prosince 2012 v 20:27 | Hikari

Příjde mi to jako ideální dárek k Vánocům pro vaše blízké a rodinu. Jednu chvíli jsem měla dokonce tehdenci něco takového vyrobit ale měli jsme málo mýdla a nechtěla jsem aby nám vybouchla kuchyň XD Ale těm šikovnejm z vás by to určitě vyšlo :))

Vaření: Jak si udělat vlastní KinderVajčko

6. prosince 2012 v 19:21 | Marionette
Vážně by mě to nenapadlo :D Myslím že je to celkem kreativní nápad. navíc ta šlehačka tam úžasně sedí. Čokoládu jsem měla zrovna před chvílí, přestože jí teď nesmím. Byla to Milka. Mňam ;*

Dip it, burst it, fill it, eat it

Oblečení: Jak si jednoduše vyrobit šátek

6. prosince 2012 v 19:16 | Marionette
Zajímavě vymyšlené XD

Fringe scarf.

Účesy: Jak udělat drdol

6. prosince 2012 v 19:11 | Marionette
S mými vlasy to jde dost těžko, jelikož jich mám docela dost a mám blbej sestřih, kterej se nehodí k drdolům, ale myslím, že zbytku dívek se to určitě bude hodit. Drdol je úspěšně rozšířený účes, kterým zabráníte před teplem z rozpuštěných vlasů.

Here are the step-by-step hair tutorial links for these easy hair ideas
Zbytek v Celém článku...

 
 

Reklama